top of page

Publicēti pasākumu “Saturēt tekstu, salikt grāmatu” un “Papīra stāsts” audioieraksti



Pagājušā gada oktobrī  Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) telpā “Retumu pasaule” notika divi izstādes “Teksts mūs neinteresē” pavadošās programmas pasākumi, veltīti grāmatu dizainam – 7. oktobrī norisinājās teksta salikumam grāmatu dizainā veltīts pasākums “Saturēt tekstu, salikt grāmatu”, savukārt 16. oktobrī sadarbībā ar uzņēmumu “Arctic Paper” notika papīram, dizainam un grāmatas ražošanai veltīts pasākums “Papīra stāsts”.


Plaši apmeklēto pasākumu audioieraksti klausāmi LNB kanālā “Klausītava” Soundcloud un Spotify straumēšanas platformās.

  • Teksta salikumam grāmatu dizainā veltīts pasākums “Saturēt tekstu, salikt grāmatu”:

  • Papīram, dizainam un grāmatas ražošanai veltīts pasākums “Papīra stāsts”:

 

Vairāk par pasākumiem


Teksta salikumam grāmatu dizainā veltīts pasākums “Saturēt tekstu, salikt grāmatu” 2024. gada 7. oktobrī


Papīrs ir grāmatas būtiska, neatņemama daļa. Tas ietekmē ne tikai to, kā grāmatas lappusēs izskatīsies iespiestie attēli un burti, bet gan kopējo lietošanas pieredzi. Papīrs atbild par lasītāja taktilām sajūtām un emocijām, ietekmē arī lasīšanas ērtumu. Mūsdienu tehnoloģiskās iespējas ļauj ražot visdažādākās tekstūras, pārklājuma un izturības papīru, tāpēc izvēle par labu konkrētam papīra veidam nereti ir grāmatas dizainera vai izdevēja pārziņā.

Pasākumā laikā uzņēmuma “Arctic Paper” pārstāve Lolita Butāne iepazīstināja ar papīra ražošanas ciklu, materiālu dažādību, dalībniekiem bija iespēja aplūkot papīra izejvielas, dažādu papīra paraugus, kā arī apskatīt vairākas Eiropā godalgotas grāmatas, redzot, kā materialitāte ietekmē produktu. Savukārt ieskatu papīra vēsturē sniedza un ar tā nozīmi informācijas izplatīšanā iepazīstināja poligrāfijas vēstures pētnieks Artis Ērglis.

 

Papīram, dizainam un grāmatas ražošanai veltīts pasākums “Papīra stāsts” 2024. gada 16. oktobrī


Pasākuma laikā Latvijas Poligrāfijas uzņēmumu asociācijas izpilddirektore Ieva Bečere un dizaineres Anete Krūmiņa un Tatjana Raičiņeca aktualizēja teksta salikuma nozīmi grāmatas pieredzējumā gan no lasītāja, gan grāmatu dizainera skatu punkta. Teorētiskā daļa iepazīstināja ar būtiskākajiem noteikumiem, kas jāievēro maketēšanā, savukārt diskusijas daļa ilustrēja dažādas radošas pieejas grāmatas dizainā, meklēja atbildes uz jautājumu, cik daudz brīvības dizaineram ir maketējot, un cik ļoti dizains atrodas saspēlē ar grāmatas saturu.


Teksta izkārtojumu grāmatā nosaka stingra sistēma, kas, gatavojot drukas maketu, paredz teksta, attēlu un dekoratīvo elementu sakārtojumu tiem atbilstošās vietās, gluži kā spēlē Tetris. Spēlētājs, netiekot galā ar krītošiem blokiem, zaudē. Grāmatu dizaineram, lai to nepieļautu, jācenšas uzlabot prasmi veikli salikt tekstu, domājot gan par lasāmību, gan par izdevuma mākslinieciskām kvalitātēm. Teksta salikuma jautājumi bija svarīgi arī senāk iespiestās grāmatās. Par to bija iespējams pārliecināties pēc pasākuma aplūkojot LNB izstādi “Teksts mūs neinteresē”, kurā skatāmi Rīgas pirmā iespiedēja Nikolausa Mollīna un viņa skolotāja, ievērojamā Eiropas tipogrāfa Kristofa Plantēna darbi no LNB krājuma.


Pasākumi ir daļa no latviešu grāmatas piecsimtgadei veltīto pasākumu programmas. Notikumu  cikls “Latviešu grāmatai 500” tiek īstenots ar Latvijas Republikas Kultūras ministrijas finansējumu.

 

Papildu informācija:

Ineta Vaivode

Pētniecības un interpretācijas centra projektu vadītāja

Izstādes “Teksts mūs neinteresē” kuratore

Latvijas Nacionālā bibliotēka

0 komentāri

Comments


LNB_un_LG500_logo.png
vienkrasu_rgb_balts.png

gramatai500@lnb.lv, tālr. 67716235

  • Facebook
  • Instagram
  • X
  • Youtube
  • Soundcloud
  • Spotify

Latvijas Nacionālā bibliotēka

​Mūkusalas iela 3

Rīga, LV-1423

© 2022 Latvijas Nacionālā bibliotēka

bottom of page